Pierwszeństwo pieszego – demagodzy w natarciu

Rzekomo „uwziąłem” się na Wielką Brytanię bo tylko tam od pieszego się wymaga ROZUMU a nie pakuje go bredniami o tym że ma pierwszeństwo. Rzekomo wszędzie poza Wielką Brytanią jest tak jak oni sobie wymarzyli. Wszędzie poza Wielką Brytanią jest kraina gdzie pieszy jest świętą krową z pierwszeństwem i nie musi robić nic tylko sobie wejść na przejście kiedy chce.

Super. Popatrzymy czego prawo uczy w Niemczech.

Przejście przez ulicę [02:47]

Jeśli chcesz przejść przez ulicę, najlepiej użyć sygnalizacji świetlnej. Czerwony oznacza: „Stop! Nie przechodź przez ulicę”. Zielony oznacza: „Możesz przejść przez ulicę, ale bądź ostrożny”.

Jeśli miałeś zielone światło i zacząłeś przechodzić przez ulicę, ale światło zmienia się na czerwone, nie stój w miejscu. Powinieneś kontynuować przejście na drugą stronę. Jeśli dotarłeś do wysepki drogowej, zanim zmieniło się światło, poczekaj tam, aż światło ponownie zmieni kolor na zielony.

Jeśli podróżujesz pieszo, możesz również skorzystać z przejścia dla pieszych. Piesi mają pierwszeństwo w Niemczech, ale powinieneś wyraźnie pokazać, że chcesz przejść przez ulicę. Przechodź przez przejście dla pieszych tylko wtedy, gdy masz pewność, że droga jest wolna lub pojazdy zatrzymały się dla Ciebie.

Wyspa drogowa ułatwia przechodzenie przez jezdnię. W przeciwieństwie do przejścia dla pieszych, samochody, motocykle czy rowery nie muszą się tu zatrzymywać. Piesi nie mają pierwszeństwa.

Jeśli chcesz przejść przez ulicę, zawsze najpierw poszukaj światła, przejścia dla pieszych lub wysepki drogowej. Jeśli nie widzisz żadnego z nich, upewnij się, że droga jest wolna. Spójrz w lewo, spójrz w prawo, a następnie spójrz ponownie w lewo. Skorzystaj z najkrótszej drogi, aby przedostać się na drugą stronę ulicy.

Statystyki pokazują, że w Niemczech jesteś bardzo bezpieczny na piechotę. Należy jednak zawsze zachować ostrożność i unikać ryzyka.

WSKAZÓWKA: Próba przejścia przez ulicę jest niebezpieczna, jeśli stoisz między zaparkowanymi samochodami. Szczególnie trudno jest cię tam zobaczyć dla samochodów osobowych i ciężarowych. Jeśli jest otwarta przestrzeń do przejścia przez ulicę, użyj jej zamiast tego.

O co więc chodzi

Pieszy przecież ma pierwszeństwo w Niemczech. Tak ale po tym jak WYRAŹNIE zasygnalizuje zamiar przejścia przez jezdnię a kierowcy ten sygnał odebrali. Czyli – prawo definiuje bezpieczną procedurę przejścia przez jezdnie a nie BREDNIE o pierwszeństwie pieszego.

Trzeba być IDIOTĄ do KWADRATU aby opowiadać ludziom głupoty o tym że będą mieli pierwszeństwo czyli prawo do wejścia na drogę:

  • Bez wyraźnego sygnalizowania zamiaru przejścia
  • Bez wyraźnego sygnału zwrotnego od kierowców że się zatrzymują aby pozwolić na przejście.

Dokładnie taki przekaz idzie teraz z mediów. I to widać na ulicach. Ludzie wchodzą na przejście nie patrząc się na samochody a potem wymachują pięścią – Przecież mam pierwszeństwo!!!

Polska, kraina „mędrców” inaczej

W normalnym kraju, zanim się ktoś odważy udawać eksperta albo tym bardziej proponować jakieś rewolucyjne ustawy, to ten ktosiek najpierw czuje obowiązek zapoznania się z tym jak to działa gdzie indziej. A w Polsce – nie czytanie, lecz chęć szczera robi z… bohatera. W ten sam sposób np. ludzie bez żadnego wykształcenia i doświadczenia technicznego zostali… biegłymi od urządzeń pomiarowych. Sparaliżowali policję swoimi głupotami ale nikt nie ma zamiaru niczego zmieniać no bo by się trzeba było przyznać że sędzia który tego eksperta mianował na biegłego to taki sam „ekspert”.

UWAGA: Grafika z materiału szkoleniowego Niemieckiej Rady Bezpieczeństwa Drogowego. Deutscher Verkehrssicherheitsrat (DVR). Użyto na podstawie zasady fair-use w celach edukacyjnych.

reklama:
SquareAd_10fpsL

Opublikowano w Biegli, Prawo Drogowe, Sądy i oznaczono , . Bookmark permalink.

Dodaj komentarz