NIK Odkrywa Amerykę!!!

Biurwa

Kolejny bardzo błyskotliwy raport Najwyższej Izby Kontroli.

Pytanie: Po co są urzędy i instytucje rządowe w Polsce?

Odpowiedz: Po to aby zatrudniać nieograniczoną liczbę „uzdolnionych inaczej” osobników i ich kuzynów

Pytanie: Po co się robi różne reformy?

Odpowiedz: Po to aby wykombinować aby zatrudnić WIĘCEJ „uzdolnionych inaczej” osobników, ich kuzynów, kuzynów ich kuzynów itd itp.

Po co są egzaminy na prawo jazdy w Polsce?!

Tym razem NIK przyjrzał się reformie szkoleń i sposobów egzaminowania kierowców i jakie tego były skutki. Poprawa bezpieczeństwa na drogach?! Zapomnij o tym. Jakiekolwiek ułatwienia dla obywateli? Śmiech na sali. Niemal się zadławiłem na samą myśl że jakikolwiek urząd w Polsce by o tym pomyślał. Więc co osiągnięto:

Chociaż uzyskanie prawa jazdy w Polsce jest wciąż znacznie trudniejsze niż w pozostałych krajach Unii, rygorystyczny system egzaminowania nie przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Średnia zdawalność egzaminów praktycznych na prawo jazdy w Polsce w 2014 r. wynosiła 34,5 proc. (w 2013 r. – 31,5 proc.). Dla porównania w tym samym roku w Wielkiej Brytanii zdało ok. 47 proc. osób, a w Niemczech aż 74 proc. przy znacznie niższej liczbie zabitych w tych krajach. Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zabitych na 100 wypadków drogowych: 9,4 – to osiem razy więcej niż np. Wielkiej Brytanii (1,2) czy w Niemczech (najniższy w Europie – 1,1). Młodzi kierowcy – do 24 lat i stażem do 2 lat – są w Polsce sprawcami co piątego wypadku drogowego.

Rygoryzm egzaminów nie przekłada się na poprawę umiejętności kierowców, ale korzystnie wpływa na sytuację finansową WORD-ów, które utrzymują się głównie z opłat egzaminacyjnych.

Cały raport NIK

Czyli to co najważniejsze osiągnięto. A jak to osiągnięto. A tak:

Rekordziści zdawali egzamin teoretyczny na prawo jazdy ponad 80 razy (WORD Częstochowa – 82 podejścia, WORD Katowice – 81 – obaj kursanci nie zdali). Nie są to odosobnione przypadki: łącznie 15 osób zdawało egzamin teoretyczny 60 lub więcej razy. Budującym przykładem wytrwałości mogą być przypadki z Jastrzębia Zdroju: teoria zdana za 70-tym razem, i z Kielc: praktyczny za 64-tym razem.

Tutaj przypomina mi się jak zdawałem na prawo jazdy w USA. A tak. W kilka dni po przyjeździe rozmawiałem z innym Polakiem na uczelni na którą chodziłem. Porozmawialiśmy trochę a on mi mówi że się śpieszy bo idzie zdawać na prawo jazdy. Mówi mi „chodź ze mną – też spróbuj zdawać”. „Co – tak od razu?! A za ile?” „Za nic”. No to nic nie ryzykuję, więc jak dają za darmo to wezmę, pomimo tego że nie jeździłem wcześniej samochodem ani nie przygotowywałem się do żadnego egzaminu. I jaki wynik – Pytania w całości zdroworozsądkowe (NIESAMOWITE), a ja ku swojemu zdziwieniu zdałem. Co?????

Teraz tylko egzamin praktyczny na który trzeba przyjechać własnym samochodem, którego jeszcze nie miałem a gdybym miał to i tak by nic z tego nie wyszło bo nigdy nie siedziałem za kierownicą. Ale panie w ich urzędzie się pomyliły i mi przysłały prawo jazdy za tydzień bez zdawania. Więc kupiłem samochód i się zacząłem sam uczyć jeździć. Po bocznych uliczkach, parkingach, wtedy kiedy nie było ruchu i się nauczyłem.

W kilka lat później kiedy musiałem wymienić prawo jazdy bo zmieniałem adres, pani w urzędzie się pyta: „A skąd pan ma to prawo jazdy?!” Jak to skąd – „wysłaliście mi je”.” Ale tu w systemie nie ma kto panu dawał egzamin praktyczny”. „Jak to nie ma?!” „Bardzo, bardzo przepraszam Pana ale skoro nie ma egzaminu w systemie to musi Pan ponownie zdawać”. „Ale to skandal!!!” „Teraz mam zdawać?” „No tak.”

Więc sobie pojeździliśmy, pogawędziliśmy i zdałem (bo przecież już jeździłem przez kilka lat).

W USA zużyłem 5 samochodów, przejechałem z milion mil i nigdy nie miałem wypadku. Jak to jest możliwe skoro polskie urzędy nie upewniły się że potrafię to robić? No jak?

reklama:
SquareAd_10fpsL

Poprzednie wpisy na podobny temat:

Opublikowano w Biurokracja, Komedia i oznaczono , , , , . Bookmark permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Uwaga: Jeżeli odpowiadasz na inny komentarz, naciśnij "Odpowiedz {autor} ↵" przycisk!
Przydatne Funkcje HTML:
<blockquote> Cytowany Fragment </blockquote>
<a href="URL Linku"> Opis Linku </a>